Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Qyteti > Manastiri i 40 Shenjtoreve

Manastiri i 40 Shenjtoreve

Ndodhet në lindje të Sarandës, në pjesën më dominuese të saj, me përmasa 37,4 x24 m që përfundon në anën lindore me një abside gjysëm rrethore. Kisha përbëhet nga naosi dhe narteksi, ky i fundit është pak më i gjatë se gjerësia e kishës. Naosi ka anët më të gjata ato veri e jug. Në brendësi të kishës ruhen dy rradhë kollonash që tregon se kemi të bëjmë me një bazilikë tre nefshe. Në lindje të mureve gjatësore ka një kullë. Ikonostasët e kishës përbëhen nga një rradhë kollonash mbi kapitalet e të cilave kalon një arkitra i zbukuruar, ndërsa në pjesën e poshtme ndërmjet tyre kishte pllaka të zbukuruara.

Muret anësore të kishës kanë dritare në dy rradhë, ndërtuar në mënyrë të rregullt me gurë pak të punuar të lidhur me llaç gëlqereje. Kisha i përket shek.XV, por është rindërtuar duke vazhduar të përdoret për një kohë të gjatë, rezultatet e banimit të trevës nga e njëjta popullsi. Kohët e fundit disa sdudjues kanë hedhur mendimin se kisha është ndërtuar (kryesisht punimet nën toke) para përhapjes së krishtërimit.

Ikonat dhe ikonostasët e kësaj kishe ishin vepra me rëndësi të vlerësuara nga studjues të huaj të periudhës bizantine, të cilat e shtyjnë ndërtimin e saj para pushtimit osman.

Eventet

<dhjetor 2019>
HënMarMërEnjPreShtDie
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
2324
25
e mërkurë, dhjetor 25, 2019
26272829
30
31
e martë, dhjetor 31, 2019
12345

Se shpejti


Buletini Informativ